Kapat

Hakkımda

Hakkımda

Seçil Can Yüzgül Kimdir?

1984 yılı Eskişehir doğumluyum. Evli ve iki kız çocuk annesiyim.

İlkokulu, babamın görev yeri olan birleştirilmiş bir sınıfta İzmir’in Kınık İlçesi’nin Hamzahocalı Köyü’nde tamamladım. Ortaokulu İzmir’in Kınık İlçesi’nde tamamladım. Liseyi okul birincisi olarak İzmir’in Bergama İlçesi’nde tamamladım.

2001 yılında Erzincan Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazandım. İki yıl burada okuduktan sonra 2003 yılında not ortalamam ile  Eskişehir Anadolu Üniversite Eğitim Fakültesine yatay geçiş yaptım. 2005 yılında Eskişehir’den mezun oldum.

2005 yılında ilk görev yerim olan Batman'ın Kozluk İlçesi'nin Kahveci Köyü’ne atandım. İki yıl köy öğretmenliği yaptım. 2007’de Batman merkez TOBB İlkokulunda göreve devam ettim. Fotoğraftaki erkek çocuk bu okuldaki öğrencilerimden biri olan Hasan'dır.

2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesinde yüksek lisans eğitimine başladım. Öğrenim özrü ile 2010 yılında Derince Çınarlı İlkokuluna atamam yapıldı. Hala aynı okulda görev yapmaktayım.

Çocuk ruhumu yaşatabilme imkanı sunduğu için sınıf öğretmenliğinin tam bana göre bir meslek olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimle oyun oynamak, onlarla gülmek, şakalaşmak, onları hayata hazırlamak, iyiyi doğruyu öğretmek, eğitim öğretim vermek,  gözümün önünde büyüdüklerini görmek, yıllar sonra bile unutulmamak ve güzel hatırlanma şansını tatmak bu mesleğin kutsallığını yaşamak ne büyük bir zenginlik benim için…

Her yıl göreve yeni atanmış bir öğretmen heyecanı ile başlıyorum ve her yıl farklı yöntem ve metotlar uyguluyorum. Aynı şeyi asla tekrar etmiyorum. Alışılmışın dışında farklı şeyleri denemeyi çok seviyorum. Bunun içinde hep araştırıyorum yenilikleri takip ediyorum.

Sosyal medya maceramda işte bu araştırmacı ve kimler neler yapıyor merakımla başladı. Öğretmen hesabı açıp sınıfta öğrencilerimle yaptığımız her şeyi sayfamda paylaşmaya karar verdim. Böylece hem arşivimi oluşturacaktım hem de Türkiye’deki birçok çocuğa ulaşma şansını yakalayacaktım.

Sayfamı açalı bir yıl bile olmadan yüz binlerce çocuğa ulaşmayı başarabilmiştim. Artık hiç tanımadığım birçok çocuğun Seçil Öğretmeni olmuştum. Faydalı olduğumu gördükçe daha da daha da çok çalıştım ve üretmeye devam ettim. Artık büyük bir sorumluluğun içine girmiş üstümdeki beklentileri arttırmıştım. Bu da beni üretmeye ve özgün olmaya yönlendirdi. Çok büyük bir kitleye hitap ediyor, tüm ürettiğim dokümanlarım Türkiye’nin dört bir köşesinde kullanılıyordu. Böyle olunca da daha sistemli ve düzenli olmak adına eşimin desteği ile web sitemi kurmaya karar verdik. 

Her şey eğitimle başlar, eğitimle güzelleşir ve eğitimle değişir. Bu yola baş koymuş bir öğretmen olarak sadece dört duvar arasındaki öğrencilerimle kalmayıp Türkiye’nin dört bir köşesindeki yavrularımız için de faydalı olabilmek, yollarına ışık tutabilmek adına her yıl kendimi yenileyerek çalışmaya ve üretmeye devam edeceğim.

Bu yolda artık yalnız değilim biliyorum…